Lastiğe Dair Bilmeniz Gereken Her Şey & Soru Cevap 2021

Lastiğe Dair Bilmeniz Gereken Her Şey & Soru Cevap 2021

Paylaş
Lastiğe Dair Bilmeniz Gereken Her Şey & Soru Cevap 2021

Lastiğe dair merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bu yazımız size lastik hakkında her şey için bir kılavuz olacaktır. İşte merak ettiğiniz her sorunun cevabı…

Yaz Lastikleri Ne Kadar Dayanır?

Genel olarak, yaz lastikleri dört mevsim lastikleri kadar uzun süre dayanmaz. Bir set yaz lastiği üzerinde yaklaşık 40.000 ila 50.000 km yol yapıldıktan sonra, onları aşınma açısından incelemeniz ve muhtemelen yedek lastik bulmanız gerekecektir.

Yaz Lastiklerini Ne Zaman Almalıyım?

Önerimiz, yaz lastiklerinizi Nisan ayında satın almanız ve Ekim ayına kadar takılı kalmasıdır. Bu süre, nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişebilir.

Yaz Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Yaz lastiğinizin diş derinliğini ölçmek için eğildiğinizde dişlerinin 3 mm veya daha az olduğunu gördüğünüzde, bunları en kısa zamanda değiştirmeniz gerekecektir. Bu genellikle yaklaşık 40.000 km sonra meydana gelir.

Yaz Lastikleri Yağmurda İyi Mi?

Kısa cevap “evet”, yaz lastiklerini yağmurda kullanabilirsiniz çünkü bu lastiklerin en güçlü özelliklerinden biri ıslak zemin performansıdır. Daha uzun cevap, yaz lastiklerinin hem kuru hem de ıslak yollarda iyi performans göstermesidir, çünkü mükemmel frenleme ve viraj alma sağlarlar ve suda kızaklamayı önlemek için suyu hızla lastikten uzaklaştırırlar. Bu nedenle, yalnızca dört mevsim lastiğinin ıslak yollarda çekiş sağlayacağından endişeleniyorsanız endişelenmeyin, yaz lastiklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yaz Lastikleri Karda Nasıl Performans Gösterir?

Yaz lastikleri karda performans gösterecek şekilde tasarlanmamıştır. Lastiği oluşturan sırt tasarımları ve kauçuk bileşenler donma sıcaklıklarında yol tutuşu için optimize edilmemiştir. Yanak kenarlarının ve kılcal kanalların olmaması, onları kış sürüşü için kötü bir seçim haline getiriyor. Neyseki lastik hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir içeriği okuyorsunuz 🙂

Yaz Lastikleri Daha Hızlı Aşınır Mı?

Dört mevsim lastikleri genellikle yaz veya kış lastiklerinden daha uzun ömürlüdür, ancak belirli hava türleri için o kadar özel değildirler.

İyi Bir Dört Mevsim Lastiği Nedir?

İyi bir dört mevsim lastiği ıslak, kuru ve hafif karlı koşullarda güçlü çekiş sağlamalıdır. Bazıları bu konuda diğerlerinden daha iyidir – ancak genel olarak, herhangi bir “iyi” 4 mevsim lastiği sizi çeşitli hava koşullarında olmanız gereken yere götürecek ve uzun kilometre ömrü sunacaktır.

Yaz Lastikleri Tüm Mevsimlerden Daha Mı Sessiz?

Yaz lastikleri tüm mevsimlerden daha sessiz olabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Her şey, tek tek markaya, lastiğin tarzına ve lastik üreticisinin bu lastiği yolda sessiz kalacak şekilde tasarlamaya verdiği önemle ilgilidir. Ayrı sırt desenleri ve kauçuk bileşenler yol gürültüsünü büyük ölçüde etkiler. Konforun yanı sıra süper sessizlik arıyorsanız, dört mevsim bir touring lastiği arayabilirsiniz.

Dört Mevsim Lastikleri Ne Kadar Dayanır?

Genel bir kural olarak, 60 km’ye yaklaştıklarında dört mevsim lastiklerini ne zaman değiştireceğinizi bileceksiniz. Kişisel sürüş alışkanlıklarınız ve her yıl sürdüğünüz km sayısı, dört mevsim lastiğinin dayanma süresini büyük ölçüde etkiler. Bazı dört mevsim lastikleri 80 bin kilometre garantisine sahiptir. Bazılarında sadece 50 bin vardır, bu nedenle bir lastikte uzun aşınma ana kriterlerinizden biriyse, lastiklerinizi satın alırken kilometre garantisine çok dikkat edin.

Kış Lastiği Zorunluluğu Var mı?

1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar için Türkiye’de kış lastiği kanunlarla zorunlu hale getirildi. Hususi araçları kapsamıyor ancak yaşadığınız yerde 7 C derecenin altına düşen sıcaklıklara sık sık maruz kalıyorsanız güvenliğiniz için kış lastiği edinin.

Mevsimlik Lastik Değişikliği Yapınca Eski Lastiklerim Ne Olacak?

Endişelenmeyin çünkü yaz/kış lastiği değişimi yaparken çıkan lastikleriniz için depolama hizmeti almak çok kolay ve güvenli. Büyük bir kiler ya da garajınız yoksa en doğru çözüm bu olacaktır. Üstelik profesyonel şekilde muhafaza edilmesi lastiğinizin ömrünü de koruyacaktır.

2 Dört Mevsim/Yaz 2 Kış Lastiği Kullanabilir Miyim?

Hayır. Bu en çok yapılan hatalardan biridir. Acil durumlar(patlama, ciddi deformasyon, stepne) dışında lastikler set olarak değişmeli ve takılmalıdır. Kış lastiği takacaksanız 4 adet dört mevsim veya yaz lastiği takacaksanız yine 4 adet olması gerekmektedir.

Lastiğin Üretim Tarihi Ne Kadar Önemlidir?

Doğru saklama koşulları ile 10 yıla kadar ömre sahiptir ancak bütçe sorununuz yok ise üretim tarihi 1 seneyi aşmamış ya da bulunduğunuz yılda üretimi yapılmış bir lastik tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

DOT Tarihi nedir?

DOT kodu lastiğin üretim tarihidir. 4 rakamlıdır ve ilk iki rakam lastiğin üretildiği haftayı son iki rakam ise yılını temsil eder. 2420 DOT kodlu bir lastik 2020 yılının 24. Haftasında üretilmiştir. (2020 yılında üretilmiş lastikler için buraya tıklayınız)

Kar Zinciri ile Kar Paleti arasındaki fark nedir?

Kar zinciri aracın ön aksamına zarar veren acil durumlar için kullanılan ve takılıyken 50 km menzili aşmamak gereken bir parçadır. Kar paleti ise kar zincirinin daha kolay kullanımına sahip ve araca zarar vermeyen bir yedek parçadır. 5 dakikada aracınıza takabilir ve güvenle yola çıkabilirsiniz.

Lastik Hakkında Her Şeyi Nereden Öğrenebilirim?

Cevap basit! Tabiki Kolayoto’dan! 🙂

Her hafta yeni içeriklerle güncellenen blog sayfamızı takipte kalın. Diğer yararlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Yorum yok

Yorum bırak