Kış Lastikleri Ne Kadar Dayanıklıdır?

Kış Lastikleri Ne Kadar Dayanıklıdır?

Paylaş
Kış Lastikleri Ne Kadar Dayanıklıdır?

Yakın zamanda yeni bir kış lastiği seti satın aldıysanız veya kış lastikleriniz birkaç yaşında ise, en büyük endişeniz muhtemelen bu lastiklerin ne kadar dayanacağıdır. Kış lastiklerinizden en fazla kilometreyi nasıl elde edeceğinizi bilmek, kış havası ne kadar zorlu olursa olsun sizi güvende tutarken paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Kış Lastikleri Ne Kadar Dayanır?

Lastik Depolama

Kış lastikleri için belirlenmiş spesifik bir “ömür beklentisi” olmasa da birçok lastik üreticisi lastik ömrünün 5 yıl olduğunu iddia ediyor. Kış lastiklerindeki diş aşınması, büyük ölçüde, her ay kaç kilometre sürdüğünüze ve bu ömrün esas olarak kar veya buzla kaplı yollarda olup olmadığına bağlı olacaktır. Lastik, donmuş yol yüzeylerinde kullanılıyorsa, kardakine göre sırt daha hızlı aşınır. Lastiğin ömrü de doğrudan lastiğin orijinal kalitesi ve gösterdiği bakım düzeyiyle ilişkili olacaktır.

Kış Lastiklerinize Nasıl Bakmalısınız?

Kış lastiğinin donma sıcaklıklarında esnek kalmasını sağlayan bileşenler, sıcak yollarda da daha hızlı aşındığından, kış lastiklerini açık bırakmak aşınmayı artıracaktır.

Yüksek ısı, donma sıcaklıkları ve ışığa maruz kalma, herhangi bir lastiğin yaşlanma sürecine en büyük katkı sağlayan unsurlardır. Lastiklerinizi sıcaklık dalgalanmalarından koruyan iç mekanlarda saklamanızı öneririz. Lastikleri iyice temizlediğinizden ve kuru olduklarından emin olun. Hava geçirmez bir lastik saklama çantası en iyisidir ve ister inanın ister inanmayın, ağır hizmet tipi siyah çöp torbaları iyi bir lastik saklama çözümü olabilir. Torbadan mümkün olduğunca fazla havayı çıkarın ve torbayı güvenli bir şekilde kapatın. İdeal olarak, lastikleriniz depolanırken serin ve kurudur, bu nedenle lastikleri bir su ısıtıcısının veya radyatörün yanında saklamaktan kaçının. (Depolama hizmeti için buraya tıklayınız.)

Yeni Kış Lastiklerinin Zamanı Geldi mi?

Yaş ve sırt aşınması, nihayetinde yeni bir kış lastiği seti için alışverişe başlama zamanının göstergeleri olacaktır. Dört mevsim veya yaz lastiğinin aksine, kış lastiklerinin etkili ve güvenli olabilmesi için çok daha derin dişlere sahip olması gerekir.

Her mevsim kış lastiklerinizi ilk kez çıkarırken yapmanız gereken ilk şey, diş derinliğini kontrol etmektir. Lastiklerinizin diş derinliği 3mm veya daha düşükse, yeni bir set zamanı gelmiştir.

Kış lastiği sırt desenleri ve kılcal kanallar, karı ve çamuru ısırmak ve boşaltmak için tasarlanmıştır, böylece ekstra diş derinliği yolda en iyi çekişi sağlar.

Elinizde bir lastik diş ölçeri yoksa, çoğu modern kar lastiğinde yerleşik aşınma göstergeleri bulunur. Genellikle, bir lastiğin sırt oluklarının altına damgalanır ve gösterge bitişik nervürlerle aynı hizada olduğunda bir lastiğin değiştirilmesi gerektiğini belirtirler.

Ayrıca lastiklerinizde yeni bir takımın zamanının geldiğini gösterebilecek gözle görülür hasar olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Kauçukta derin çatlaklar, yanak hasarı olup olmadığına dikkat edin ve önemli bir hasar bulursanız dört lastiği de değiştirin.

Lastik Depolama Hizmetini ekstra hiç bir ücret ödemeden 6 taksit imkanı ile KolayOto güvencesi ile 99 TL’ye alabilirsiniz.

Yeni set kış lastiklerinize peşin fiyatına 6 taksit ile 900’den fazla montaj noktası ve mobil montaj imkanıyla sahip olabilirsiniz.

2021 En İyi Lastik Testleri Sayfamıza göz attınız mı?

İlginizi çekebilir:

Yorum yok

Yorum bırak