Zorunlu Kış Lastiği Kullanımı 1 Aralık’ta Başlıyor

Zorunlu Kış Lastiği Kullanımı 1 Aralık’ta Başlıyor

Paylaş
Zorunlu Kış Lastiği Kullanımı 1 Aralık’ta Başlıyor

Yaklaşan kış mevsimi ve iyiden iyiye soğumaya başlayan havalar artık kış lastiklerinin görev başına geçmelerinin sinyalini çoktan vermeye başlamış durumda. Araçlar üzerindeki mevcut yaz lastikleri soğuyan hava karşısında sertleşeceği için ciddi bir performans kaybı yaşatacak ve tasarım olarak kış mevsiminin beraberinde getirdiği yağmur, kar ve çamurlu yollara uyum sağlayamayacağı için de ciddi sorunlar yaşatacaktır. Bu nedenle yağış olsun yada olmasın hava sıcaklıkları 7 derecenin altına indiğinde kış lastiği kullanılması daha güvenli olmaktadır.

Kış lastikleri soğuk havalara karşı daha dirençli olup yumuşak yapısını koruyarak güvenli ve konforlu sürüş yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte dış yüzeylerindeki özel tasarım ve dişli yapıları sayesinde de ıslak zeminlerde ve karla kaplı yollarda yola daha sıkı tutunarak güvenli sürüşün anahtarı oluyor.

Kış lastiği kullanmanın önemini göz ardı etmeyerek kendinizin ve sevdiklerinin yaşamını riske etmemeniz oldukça önemlidir. Ülkemizde de kış lastiğine ciddi ölçüde önem verilmektedir. Bu sebeple de yolcu yada eşya taşınmasında kullanılan tüm araçlar için 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Hava şartları göz önünde bulundurularak bu süre, gerektiği durumlarda bakanlık tarafından uzatılabilmektedir.

655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci, 7 nci, 28 inci ve 34 üncü maddeleri ile 08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik çerçevesine göre belirtilen süre içerisinde araçlarında kış lastiği
kullanmayan sürücüler için bir takım ceza ve yaptırımlar  hafif ticari araç kış lastikleri 2bulunmaktadır. Kış lastiklerinin ayırt edici özelliklerinden biri yanak üzerinde (M+S) işareti yada kar tanesi logosu bulunmasıdır. Bu iki işaret lastiğinizin kış lastiği olduğunun göstergesidir.

Kış lastiği kullanım zorunluluğu yalnızca binek araçlar için değil, 4×4, hafif ticari araçlar, kamyon, otobüs vb. tüm araçlar için geçerlidir. Yolcu taşıması yapılmıyor, yalnızca yük taşınıyor olsa bile ayırt etmeksiniz tüm hafif ticari araçların da 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Binek araçlara kıyasla daha ağır yükler altında yol alınan ve kullanım alanına yönelik olarak diğer araçlara göre daha fazla yol yapan hafif ticari araçlar soğuk hava ve yağışlı zeminler göz önünde bulundurulduğunda kış lastiği kullanımının önemini daha da arttırıyor.

Yasa gereği olması ve cezai yaptırımlar uygulanmasından ziyade en başta emniyetiniz ve can güvenliğiniz için hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kış lastiği kullanımını alışkanlık haline getirmek en doğrusu olacaktır.

1 yorum

Yorum bırak