Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Paylaş
Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor
Kış lastiği zorunluluğu

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan’da sona eriyor. Kış lastiği takmayanlara 715 lira ceza kesilecek. Ceza yeni yılda daha da artacak gözüküyor.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2018’de başlıyor.

1 Nisan 2019’de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine uygulanacak 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019’dan sonra artacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine uygulanan 715 liralık cezanın tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan arasında kış lastiğini zorunlu kullanacak.

İlginizi çekebilir:

Kış lastiği denilince ne anlamalıyız?

ÖZEL ARAÇLARDA ZORUNLU MU?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılında yaptığı açıklamada kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna karşın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıdığını ifade etti.

Belirtilen sürelerde il sınırları içinde kış lastiği zorunluluğunun uygulanacağı tarih aralıklarıyla ilgili duyuruların valiliklerce yapılacağını vurgulayan Arslan, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar dışındaki hususi araçlar için uygulamanın zorunlu olmadığını ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye etti.

BAKAN ARSLAN: TEDBİRSİZ ARAÇLARA İZİN VERİLMEYECEK

Arslan, uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağduriyete uğramasını önlemenin amaçlandığını belirterek ekiplerin tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyeceğini ve kış şartlarına uygun lastik takmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığını anlatan Arslan, kış lastiği takma zorunluğunun sonra erdiği tarihin, hava şartlarına bağlı olarak Bakanlıkça 1 ay uzatılabileceğini kaydetti.

Aracınıza uygun kış lastiğini KolayOto avantajları, ücretsiz kargo ve peşin fiyatına 4 taksit ile satın almak için tıklayın: http://kolayoto.com/kis-lastikleri

Kaynak: NTV ve Anadolu Ajansı

Yorum yok

Yorum bırak