2020 AutoBild Dört Mevsim Lastik Testi

2020 AutoBild Dört Mevsim Lastik Testi

Paylaş
2020 AutoBild Dört Mevsim Lastik Testi

Alman AutoBild araba dergisinin on dört adet dört mevsim lastiğini karşılaştırdığı 2020 Autobild Dört Mevsim Lastik Testinde tüm modeller ıslak ve kuru zemin, yol tutuşu, aşınma, yuvarlanma direnci ve gürültü gibi özellikler için test edildi. Referans değerleri için bir adet kış ve bir adet yaz lastiği de teste dahil edildi.

Yeni Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 neredeyse tüm testlerde aynı performansı gösterdiği için en iyi dört mevsim lastiği seçildi.

Ayrıca bu testte Quatrac 5’in yerini alan yeni model Vredestein Quatrac da test edildi ve kuru ve ıslak zeminde mükemmel bir performans sergilerken en iyi aşınma değerlerine sahipti. AutoBild Continental AllSeasonContact’in çok yönlü bir lastik olduğunu ve CrossClimate+’ın da kuru zeminde çok güçlü olduğunu doğruladı.

İşte AutoBild 2020 Dört Mevsim Lastik Testinin detayları ve sonuçları…


Lastik Modeli
Islak Zeminde Frenleme (m)Islak zeminde Performans SıralamasıKuru Zeminde Frenleme (m)Kuru Zeminde Performans Sıralaması
Bridgestone Weather Control451.40.95.
Vredestein Quatrac46.32.40.64.
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3473.41.69.
Referans Yaz Lastiği47.24.391.
Hankook Kinergy 4S247.25.41.17.
Continental Allseasoncontact48.66.4312.
Kumho Solus 4s Ha3249.37.44.315.
Firestone Multiseason Gen0249.38.41.28.
Michelin Crossclimate+49.79.39.72.
Nexen N Blue 4 Season50.310.41.910.
Bf Goodrich G Grip All Season 25111.43.113.
Pirelli Cinturato All Season SF51.112.39.83.
Kleber Quadraxer 251.213.43.213.
Falken Euroall Season As21051.314.42.711.
Maxxis Premitra All Season AP353.415.40.96.
Referans Kış Lastiği55.816.44.316.
Islak ve Kuru Zemin Frenleme Testi

Her zaman olduğu gibi referans yaz lastiği kuru frenlemede avantaja sahipti ve geliştirilmiş Michelin CrossClimate+ onu takip eden 2. lastik oldu.
Islak zeminde ise dört mevsim lastiklerinin birçoğu yaz lastiğinden daha iyi frenlemeye sahipti ve Bridgestone Weather Control performansı ile liderliğe oturdu.

Lastik ModeliIslak Zeminde Yol Tutuşu (km/s)Islak zeminde Performans SıralamasıKuru Zeminde Yol Tutuşu (km/s)Kuru Zeminde Performans Sıralaması
Vredestein Quatrac79.51.90.43.
Hankook kinergy 4S279.12.90.15.
Goodyear Vector 4Seasons Gen-378.73.906.
Referans Yaz Lastiği78.64.90.91.
Michelin CrossClimate+78.55.901.4.
Bridgestone Weather Control78.36.90.62.
Firestone Multiseason Gen0277.97.89.97.
Continental AllSeasonContact77.98.41.28.
Kumho Solus 4S HA3277.19.89.89.
Falken EuroAll Season AS2107710.89.711.
Kleber Quadraxer 276.411.88.913.
Nexen N Blue 4 Season76.412.8912.
Pirelli Cinturato All Season SF76.413.88.714.
BF Goodrich G Grip All Season 276.114.88.615.
Referans Kış Lastiği75.715.88.516.
Maxxis Premitra All Season AP375.516.89.710.
Islak ve Kuru Zemin Yol tutuşu Testi

Kuru yol tutuşu yaz lastiği avantajını korudu ve Bridgestone WeatherControl A005 EVO ikinci sıraya yükseldi. Islak zemin yol tutuşunda ise Vredestein, Hankook ve Goodyear yaz lastiğinin önüne geçti.

Aşınma değer sıralamasında Vredestein Quatrac 75.000 km ile 1.sıraya yerleşirken Goodyear Vector 4Seasons 72.680 km ile 2., Michelin CrossClimate+ ise 70.210 km ile 3. Olmuştur.

Yuvarlanma direncinde 1.lik Bridgestone Weather Control’ün olurken, Goodyear Vector 4Seasons 2., Pirelli Cinturato All Season ie 3. Oluyor.

En düşük dB gürültü seviyesine sahip model 70.3 dB ile Kumho Solus 4S HA32, en yüksek gürültü seviyesine sahip lastik ise 72.2 dB ile Falken EuroAll Season AS2 sonunculuğa oturuyor.

Test Genel Sonuçları

  1. Goodyear Vector 4Seasons Gen-3
  2. Vredestein Quatrac
  3. Continental AllSeasonContact
  4. Michelin CrossClimate+
  5. Falken EuroAll Season AS210
  6. Firestone MultiSeason Gen 02
  7. Hankook Kinergy 4S2
  8. Keleber Quadraxer 2
  9. BF Goodrich g Grip All Season 2
  10. Bridgestone WeatherControl A005 EVO
  11. Nexen N Blue 4 Season
  12. Pirelli Cinturato All Season SF
  13. Kumho Solus 4S HA32
  14. Maxxis Premitra All Season AP3

2021 lastik testleri için tıklayınız.

Yorum yok

Yorum bırak