Soğuk havada motoru ısıtmak gerekli mi?

Soğuk havada motoru ısıtmak gerekli mi?

Paylaş
Soğuk havada motoru ısıtmak gerekli mi?
Hayır.

Soğuk kış sabahlarında çoğu otomobil kullanıcısı araçlarını çalıştırdıktan sonra bir süre motorun ısınmasını bekler. Bazısı için bu ısınma süresi yarım saati bulabilirken bazı araç sahipleri için de 5 dakika yeterli olur. Tabi bu sürenin tamamen psikolojik olduğunu şimdiden belirtelim:) Bunun yapmanın nedeni ‘motora zarar vermemek’ olarak gösterilir. Bu zararın ne olacağı ise asla belirtilmez.

Bu tamamen karbüratörlü motorların olduğu zamanlardan kalma bir alışkanlık hatta araç sahipleri arasında bir gelenek bile denebilir.

Yazımıza devam etmeden önce karbüratörün ne olduğunu açıklayalım: içten yanmalı motorlarda, motorun silindirlerinde yanacak benzin-hava karışımını sağlayan bir aygıt. Karbüratör, emilecek havayı ve karışacak benzinin oranını ek düzeneklerle otomatik olarak ayarlayan bir düzeneğe sahip. Ancak bu oran her zaman sabit. Yani hava sıcaklığı 40 dereceyken de aynı oran kullanılır hava -20 derecedeyken de.

Modern içten yanmalı motorlarda ise bu sistem artık kullanılmıyor. Karbüratörün yerini artık yakıt enjeksiyonu adlı sistem aldı. Yakıt enjeksiyonunu ise otomobilin beyni kontrol ediyor. Yakıt enjeksiyonunda bulunan sensörler sayesinde de otomobilin beyni dış hava sıcaklığına göre bir silindirde yakılacak yakıtın ve havanın karışım oranını otomatik olarak ayarlıyor. Soğuk havalarda yakıt tüketiminin artmasının nedeni de bu.

Aracınızı bir süre rölantide bekletmek aslında motora düşünülmeyen bir zarar veriyor: motor yağının seyrelmesi. Mazot ve benzin aslında kimyasal ‘çözücü’ sınıfında. Otomobil sahibiyseniz mutlaka yağ veya zift lekesinin benzin veya mazotla çıkartılabileceğini duymuşsunuzdur ya da biliyorsunuzdur. Rölantide pistonlar halen dönmeye devam ettiği için ve yağlama daha uzun sürede yapılacağı için silindirin içerisindeki yağlar daha hızlı çözülüyor.

Yakıt enjeksiyonlu motora sahip otomobillerde otomobil daha kısa sürede ısınır. Rölantide bu süre daha uzun sürer. Yola çıktıktan sorna sadece motor sıcaklığı ideal olan +/- 90 dereceye ulaşana kadar motoru fazla zorlamamanız ve sabırlı olmanız yeterli. Böylece hem motor ısınacak, hem gücünü motordan alan kalorifer kabine daha çok ısı sağlayacak hem de siz daha kısa sürede ısınacaksınız:)

Karbüratörlü bir araca sahip değilseniz, soğuk günlerde otomobilinize bindikten sonra camların buğusu çözülene kadar beklemeniz yeterli.

Doğu Anadolu bölgesi gibi ağır kış şartlarının hakim olduğu bölgelerde, yakıt enjeksiyonlu motorlarda bile bir süre rölantide bekleterek motoru ısıtmak motorun ömrünü uzatmak adına şart. Bunun sebebi motor yağının da donması veya sıcaklığının donmaya yakın bir dereceye kadar düşmesi. Motor sesini takip ederek motor yağının da ideal sıcaklığa ulaştığını anlayabilirsiniz.

Kış aylarında aracınızın ihtiyacı olabilecek ürünlere KolayOto avantajlarıyla sahip olabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit, ücretsiz kargo ve diğer avantajlar ile alışverişe hemen başlamak için: http://kolayoto.com

Yorum yok

Yorum bırak